KRS: 0000056514, NIP: 8510205567, REGON: 001093950

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Uniwersytet”  powstała z inicjatywy części pracowników Wyższej Szkoły Pedagogicznej, którzy mając na uwadze rosnące opóźnienie w zakresie zabezpieczenia mieszkań, sami postanowili zadbać o swoje potrzeby mieszkaniowe.

W roku 1983 na zebraniu założycielskim, w którym brało udział 14 członków założycieli, uchwalono statut i powołano do życia spółdzielnię pod nazwą Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa Pracowników Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Powołany po Zebraniu Zarząd Spółdzielni złożył do Sądu wniosek o rejestrację Spółdzielni. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Szczecinie w dniu 13 czerwca 1984 roku Spółdzielnia została zarejestrowana pod numerem rejestru 2143 i od tego czasu rozpoczęła swoją działalność na rynku budowlanym.

Spółdzielnia w 1985 roku otrzymała od władz miejskich Szczecina dwa wskazanie lokalizacyjne dla realizacji inwestycji mieszkaniowych. Na działkach przy ul. Boh. Warszawy i Wiosny Ludów firma Bud-Projekt Sp. z o.o. w Szczecinie zaprojektowała dwa budynki. Po uzyskaniu pozwoleń na budowę budynków oraz określeniu planowanych kosztów budowy wystąpiono o udzielenie kredytów na budowę. W 1986r. rozpoczęto budowę obu budynków. Pierwsza z nieruchomości położona jest w centrum miasta Szczecina przy ulicy Bohaterów Warszawy 83a,b,c, budynek o funkcji mieszkalno – usługowej pięciokondygnacyjny, posiadający 32 lokale mieszkalne oraz 2 lokale użytkowe. Druga nieruchomość położona przy ulicy Wiosny Ludów 36-44, zlokalizowana na osiedlu Arkońskim, budynek pięciokondygnacyjny posiadających 50 lokali mieszkalnych.

W roku 1986 uległa zmianie nazwa spółdzielni na Spółdzielnię Mieszkaniową „Uniwersytet”. Zmiana nazwy była konsekwencją przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Uniwersytet.

W następnych latach zrealizowano budynek przy ul.Wiosny Ludów 46, w którym mieści się 31 lokali mieszkalnych i dwa lokale użytkowe. W jednym z lokali użytkowych mieści się siedziba Spółdzielni. W latach 1997-2002 zrealizowano kolejne trzy budynki mieszkalne przy ul.Duńskiej: 4-10a, 36-44a oraz 46-52.

Aktualnie Spółdzielnia nie prowadzi działalności inwestycyjnej.