Informacja na temat wykazu podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT

Kontrahenci Spółdzielni Mieszkaniowej „UNIWERSYTET”

Dotyczy: Wykazu podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1018 ze zm.), od dnia 1 września 2019 roku obowiązuje „Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych  do rejestru VAT” – tzw. ”biała lista”.

Jednym z elementów powyższego wykazu jest lista numerów bankowych rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w SKOK, które są objęte obligatoryjną weryfikacją kont bankowych prowadzoną przez Ministerstwo Finansów.

Zapłata dokonana na rachunek bankowy, który nie widnieje na „białej liście”, od 1 stycznia 2020 r. skutkuje sankcjami i karami na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych oraz fizycznych (CIT/PIT), podatku VAT oraz Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego.

W celu uniknięcia powyższych konsekwencji prosimy o weryfikację i aktualizację numerów Państwa rachunków bankowych w wykazie publikowanym na stronach Ministerstwa Finansów.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku wskazania przez Państwa  na fakturach rachunków bankowych nieujętych na „białej liście” nie będziemy w stanie terminowo realizować płatności. Ponadto, w takim przypadku Spółdzielnia Mieszkaniowa „UNIWERSYTET” zastrzega sobie prawo dokonania płatności na inny rachunek bankowy ujawniony w wykazie podatników VAT lub zapłaty na rachunek bankowy podany na fakturze, z jednoczesnym (zgodnie z przepisami), powiadomieniem właściwego Urzędu Skarbowego.

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „UNIWERSYTET”